1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Islak Havada Güvenli Araba Kullanmak

Islak Havada Güvenli Araba Kullanmak

closeup driver's hands on steering wheel driving on rainy day

Hava durumuna bağlı olarak dikkatli olun!

Güvenli araba kullanmayı öğrenmek kolay değildir, ancak aşırı derecede tehlikeli olması da gerekmez. Bu sadece kurallara uymak ve güvenli bir şekilde araç kullanmak anlamına gelir. Yol kurallarına uyduğunuzda bile, yine de duygularınızı takip etmelisiniz. Örneğin, çok fazla belaya bulaştığınızı veya muhtemelen kendinizin kontrolünü kaybetmek üzere olduğunuzu düşünüyorsanız, karşıdan gelen trafikten güvenli bir mesafede durmalısınız.

Yollarda kurallara uyun ve dikkatinizi sürüşünüze verin

Yollar, trafik ve hava koşulları ile ilgili yerel yasa ve kurallara uymak da son derece önemlidir. Örneğin, yoğun yağışlı veya fırtınalı hava koşullarında araç kullanıyorsanız kaza yapmamak için yavaşlamalısınız. Elbette bu koşullarda araç kullanmak son derece tehlikeli olabilir ve herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı düşünüyorsanız, her zaman yoldan çekilmeli ve koşulların düzelmesini beklemelisiniz. Bununla birlikte, bazı eyaletlerin, şiddetli yağmur veya kar yağışı söz konusu olduğunda, sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamasını sağlamak için uygun sileceklerin veya ışıkların gösterilmesi gibi belirli gereksinimleri olduğu da unutulmamalıdır.

Hız yapmayın! Trafik kurallarına uyun

Güvenli araç kullanmayı öğrenmek söz konusu olduğunda, diğer sürücüleri de dikkate almak önemlidir. Çevrenizdeki herkesin güvenli bir sürücü olduğunu düşünebilirsiniz, ancak hız yaparak veya güvenli olmayan bir dönüş yaparak sizi kolayca ciddi tehlikeye atabilecek kişiler vardır. Bu nedenle, ne kadar iyi bir sürücü olursanız olun, nerede olursanız olun veya günün hangi saatinde olursanız olun, her zaman dikkatli sürmeniz gerekir.

Kendinizi yasal asgari takip mesafesi içinde tutmakla sorumlu olduğunuzun da farkında olmalısınız. Bu, kendi bölgeniz için belirtilen hız sınırını asla üç ila dört milden fazla aşmamanız gerektiği anlamına gelir. Çoğu yol, uygun trafik sınırları ve uyarı işaretleri ile iyi bir şekilde işaretlenmiş olsa da, kendinizin ve yoldaki diğer sürücülerin güvenliği için bunlara uyduğunuzdan emin olmanız gerekir. Yağmurlu veya kuru koşullarda seyahat ediyorsanız, ciddi trafik kazalarına neden olabileceğinden, belirtilen sınırı asla aşmamalısınız. Güvenli sürmeyi bilmek, yoldaki diğer araçlardan güvenli bir mesafede durmayı, önünüzdeki veya arkanızdaki araca çok yakın sürmemeyi ve olası tehlikelere karşı daima tetikte olmayı gerektirir.

Yağışlı günlerde araba kullanmaktan kaçının

Yağmurlu veya yağışlı havalarda sürüş söz konusu olduğunda, her zaman arabanızın camlarını mümkün olduğunca açık tutmaya çalışmalısınız. Yağmur yağıyorsa, aracınızın içinin su birikintisine yol açabileceğinden, aracınızın içini su birikintilerinden korumak önemlidir. Yağmur yağdığında silecek lastiğinizi ve sileceklerinizi temiz tutmanız önemlidir. Yağışlı havalarda güvenli bir şekilde araç kullanabilmek için ön camınızdaki ve arabanızın dışındaki tüm su damlacıklarını silmeniz gerekir. Aracınızı yağmurda veya başka bir nedenle düzgün yıkamazsanız, aracınızın iç ve dış boyasında önemli hasarlara neden olabilirsiniz. Uzun yıllar boyunca keyfini çıkarmak istiyorsanız, arabanıza uygun şekilde bakmanız çok önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap